هایپرلکسیا چیست و ایا می تواند با اوتیسم مرتبط باشد؟هنگامی که فرزند شما به هایپرلکسیا مبتلا می شود مطمئنا می خواهید بدانید که این عارضه چیست. این مسئله وقتی پیچیده تر می شود که ویژگی های منحصر به فرد کودکتان کم کم خودشان را نشان می دهند.

تشریح هایپرلکسیا


هایپرلکسیا نوعی سندرم است که بر اساس توانایی خواندن کودک در سنین بسیار پایین و یا حتی در بعضی موارد قبل از صحبت کردن تشخیص داده می شود. اینگونه کودکان می توانند حروف و اعداد را بدون هیچگونه آموزش رسمی بشناسند و انها را تشخیص دهند.

در حالی که کودکان مبتلا به هایپرلکسیا زودتر از سایر همسالان خود می توانند بخوانند ، اما اغلب اوقات با زبان گفتاری مشکل دارند. این امر می تواند گیج کننده باشد زیرا ممکن است کودک شما در سن 3 سالگی در سطح 6 ام خواندن باشد ، اما نتواند کلماتی را که به او می گویید درک کند.

نکته مهم دیگر این است که سطح خواندن پیشرفته کودک نشان دهنده سطح هوش بالای انها در سایر موارد نیست.

در حالی که کودک مبتلا به هایپرلکسیا ممکن است از مهارت های خواندن چشمگیری برخوردار باشد ، ممکن است در سایر زمینه ها مدام با خود در کلنجار باشند
درست شبیه به "کودکان مبتلا به اوتیسم ، برخی ویژگی های اوتیسم در مورد بچه های مبتلا به هایپرلکسیا  نیز صدق می کند. همانطور که در قسمت بعدی بدان اشاره خواهیم کرد ، هایپرلکسیا به معنای کامل کلمه بشقابی بر روی میز است که از شخصیت ، چالش ها و پیروزی های کودک تشکیل شده است.

هایپرلکسی نوع 1

برای کودکان مبتلا به هایپرلکسی نوع 1 ، خواندن مهارتی است که می توانند ان را به سرعت فرا گیرند ، اما اینگونه کودکان هیچ نوع نشانه ای که دال بر وجود سندرم دیگری باشد ندارند. اصولاً این نوع کودکان کودکان عادی ای هستند که مهارت های خواندن پیشرفته را در سنین بسیار پایین نشان می دهند.

برخی از کودکان مبتلا به هایپرلکسی نوع 1 به دنبال نشان دادن دانش برتر خود هستند، در حالی که برخی دیگر تمایل دارند خود را همانند سایر همسالانشان نشان دهند

هایپرلکسیای نوع 2

وقتی کودکی که مبتلا به اوتیسم است ، مهارت خواندن و تشخیص حروف را نیز از خود نشان می دهد ، گفته می شود که او به هایپرکلکسیای نوع 2  مبتلا می باشد. در این نوع از هایپرلکسیا ، ممکن است کودک استعداد فوق العاده ای را در خواندن نشان دهد ، یا اینکه وسواس او در انتخاب حروف و اعداد سرانجام مهارت های خواندنش را دچار مشکل کند. در اصل این عارضه همان مشکل مرغ یا تخم مرغ است. معلوم نیست که آیا وسواس در انتخاب حروف، اول به وجود می اید؟ یا این توانایی خواندن است که باعث بروز وسواس در انتخاب حروف می شود؟

هایپرلکسیای نوع 3

این نوع هایپرلکسیا می تواند گیج کننده باشد ، بنابراین بهتر است دقت کنید. کودکانی که مبتلا به هایپرلکسیای نوع 3 هستند ، دارای ویژگی هایی شبیه به اوتیسم هستند ، اما در نهایت انها این رفتارها را کنار گذاشته و هرگز اوتیسم انها تشخیص داده نمی شود.

ممکن است یک کودک خردسال مبتلا به هایپرلکسیای نوع 2 و یک کودک خردسال مبتلا به هایپرلکسیای نوع 3 بسیار شبیه به هم نظر برسند. هر دو آنها احتمالاً توانایی بالایی در خواندن دارند و با وسواس حروف و اعداد را انتخاب می کنند. علاوه بر این آنها برخی از رفتارهای کودکان مبتلا به اوتیسم مانند بی حسی اجتماعی ، چالش های حسی و معضلات ارتباطی را نیز از خود بروز می دهند.


آیا هایپرلکسیا با اوتیسم مرتبط است؟

به طور خلاصه پاسخ شما منفی است. هایپرلکسیا یک عارضه مستقل است که می تواند در کنار تعدادی از مشکلات دیگر وجود داشته باشد. اینكه كودك شما مبتلا به هایپرلکسیا است به این معنا نیست كه او اوتیسم هم دارد. و بالعکس. به یک ساندویچ کره بادام زمینی و ژله فکر کنید. فقط به این دلیل که این ترکیبات اغلب در کنار هم دیده می شوند به این معنی نیست که همیشه باید با هم باشند. مهم تر از همه ، آنها یکدیگر را تعریف نمی کنند. کره بادام زمینی یک غذای کامل و خوشمزه است چه ژله در کنارش باشد یا نباشد.

 


بنابراین شدید ، اوتیسم و ​​رفتارهای شبیه اوتیسم می توانند علائمی مشابه هایپرلکسیا داشته باشند اما این بدان معنا نیست که آنها یکسان هستند ، یا یکی باعث دیگری می شود.


آیا هایپرلکسیا یک مهارت خارج از تصور است؟

مهارت خارج از تصور مهارتی است که چشمگیر باشد ، اما به خودی خود همیشه هم مفید نیست. به کودکی فکر کنید که می تواند نام تمام رئیس جمهورها را بگوید و، 45  حرف یونانی را از بر بخواند یا یک معما را در زمان معقولی حل کند. این توانایی ها عالی هستند ، اما آنها به او کمکی نمی کنند تا به اهدافش دست یابد

در بعضی موارد ، کودک حتی معنی مهارت منحصر به فرد خود را نمی داند. به عنوان مثال ، یک کودک ممکن است بتواند 45 عدد پی را به ترتیب بخواند ، اما اصلا نمی داند که اعداد پی چه چیزهایی هستند.

مهارت های منحصر به فرد در همه کودکان وجود دارند ، اما این مهارت ها در کودکان مبتلا به اوتیسم قابل توجه تر هستند. نکته مهم در مهارت های خارج از تصور این است که آیا آنها مفید هستند یا نه. از بر خواندن 45 عدد پی   به ترتیب می تواند به كودكان کمک کند تا در ریاضیات عالی باشند ، اما برای كودكی كه علاقه ای به ریاضیات ندارد ، به غیر از حفظ کردن اطلاعات به هیچ درد دیگری نمی خورد.
اگر هایپرلکسیا با مهارت های دیگری همراه نباشد می تواند یک مهارت خارج از تصور باشد.