تکنیک رفتاری زنجیره ای کردن غذا خوردن

 
 
 
زنجیره ای کردن مواد غذایی روشی برای کمک به افرادی است که به تدریج غذاهای موجود در رژیم های غذایی خود را حذف می کنند و به اصطلاح کودکان بد غذا هستند. در این روش با استفاده از تشویق، آشنایی و زنجیره ای کردن مواد غذایی می توان رژیم غذایی آنها را تغییر داد و طبیعی تر کرد.

 

 

 


تکنیک زنجیره ای کردن مواد غذایی در گفتاردرمانی کودکان چیست؟


ایده شکل گیری زنجیره ای کردن مواد غذایی در گفتاردرمانی بر اساس این که کودکان غذاهایی را که دوست داشته باشند، برای خوردن می پذیرند. به عنوان مثال، اگر فرزند شما طعم پنیر را دوست دارد، احتمالاً انواع دیگری از کراکر پنیری را هم می تواند دوست داشته باشد. همچنین تجربه پنیر چدار واقعی هم می توانند برایش جذاب باشد. از طرف دیگر، شاید تُردی چیپس است که مزه پنیر را برای کودک جذاب می کند. و این مورد می تواند به شما کمک کند که بتوانید روی معرفی انواع دیگری از غذاهای تُرد تمرکز نمایید و بد غذایی کودکان را قطع کنید.
 
 
 

 

نکته اصلی زنجیره ای کردن مواد غذایی درک ویژگی های غذایی است که کودک شما آن را دوست دارد. اگر مطمئن نیستید که چرا کودک غذای مورد نظرش را دوست دارد، سعی کنید به بررسی بیشتری بپردازید.

 

 

 

 


چرا تکنیک زنجیره ای کردن مواد غذایی در گفتادرمانی کودکان موثر است؟

 
با پی بردن به اینکه فرزند شما چه نوع غذاهایی را بیشتر دوست دارد، خیلی راحت تر می توانید به آرامی به سمت یک رژیم غذایی متنوع حرکت کنید تا جایی که رژیم غذایی فرزندتان سرشار از غذاهای مفید شود. برای هر کسی، تغییر ناگهانی رژیم غذایی محدود شده از پیتزا و غذاهای فست فودی، به انواع میوه جات و سبزیجات می تواند مانند یک شوک باشد. مخصوصاً برای کودکان بد غذا و یا کودکانی که با کارهای روزمره خود مشکل دارند.
تکنیک زنجیره ای کردن مواد غذایی، موقعیت لازم را برای تغییر رژیم غذایی کودک و ارائه رژیم غذایی که بیشتر با نیازهای فردی او مطابقت داشته باشد فراهم می کند. بعضی از کودکان این تغییرات را راحت تر می پذیرند اما برای بعضی از کودکان بهتر است با یک رژیم غذایی بسیار محدود شروع کنید و برای رسیدن به یک رژیم غذایی متعادل و متناسب با او زمان بیشتری را در نظر بگیرید. تکنیک زنجیره ای کردن مواد غذایی به شما این اطمینان را می دهد که همه کودکان می توانند برای رسیدن به یک رژیم غذایی مطلوب در هر شرایط و موقعیتی امکان پذیر است.

 
 

یکی دیگر از فواید تکنیک زنجیره ای کردن مواد غذایی این است که می توان در آن از مؤلفه های حسی ای که هر کودک هنگام خوردن غذا، آنها را تجربه می کند، استفاده نمود. برای استفاده موفقیت آمیز از مولفه های حسی در روال تکنیک زنجیره ای غذا، باید بدانید کودک شما کدام غذا را بیشتر دوست دارد.
 

 

 

 


پیش تکنیک زنجیره ای کردن مواد غذایی در گفتاردرمانی کودکان چیست؟

اگر در زمینه زنجیر سازی مواد غذایی بررسی انجام داده باشید، ممکن است با کلمه «پیش زنجیر سازی» آشنا شده باشید. به طور کلی، پیش زنجیر سازی برای کودکانی که دچار مشکل شدید در بلع غذا هستند، مناسب است. اما می توان برخی غذاها را برایشان انتخاب نمود. در این موارد پیش زنجیر سازی قبل از اجرای برنامه تکنیک زنجیره ای کردن مواد غذایی به کار گرفته می شود. تکنیک پیش زنجیره سازی برای توسعه و حفظ مهارت های دهانی و افزایش تحمل طعم های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. به طور کلی، پیش زنجیر سازی با هدف جلوگیری از دلزدگی بیشتر از مواد غذایی در آینده به کار گرفته می شود.