آیا صحبت کردن به دو زبان در خانه تأثیر منفی ای بر پیشرفت گفتار کودکان خواهد گذاشت؟

 
 
 
 
 
 
 

محیط های دو زبانه و تأثیر آن بر رشد گفتار کودکان

 
ما در یک محیط چند فرهنگی زندگی می کنیم! تجربه غذاها و آداب و رسوم های مختلف که به بخشی از جامعه ما تبدیل شده اند واقعاً هیجان انگیز است. در این زمانه، نسل سوم ممکن است از صحبت های دو خریدار که در مغازه خار و بار فروشی به زبان اسپانیایی صحبت می کنند متعجب شوند. هم اکنون، جهان اطراف ما توسط زبان های فارسی، چینی یا هندی احاطه شده است. به عنوان مثال خواهرزاده من که به زبان ژاپنی مسلط است، اکنون زبان انگلیسی را در ژاپن تدریس می کند! پس واقعاً یاد گرفتن بیش از یک زبان یا در اصطلاح دو زبانه شدن کودکان می تواند خیلی خوب باشد.
 
بخش مورفی تگزاس از نظر فرهنگی بسیار متنوع است. من در رشته پاتولوژیست گفتار تخصص دارم و لذا مادارن و پدران مدام از من سوال می کنند که آیا یادگیری و یا دو زبانه شدن کودکان بطور همزمان ممکن است بر نحوه سخن گفتن کودک تأثیر منفی ای داشته باشد، رشد آن را کند نموده یا باعث ایجاد اختلالات مختلف شود. اگر بخواهم به صورت خلاصه جواب بدهم، قطعاً پاسخم منفی است. در واقع دو زبانه شدن کودکان یک مزیت بزرگ به حساب می آید و بهتر است کودکان دو زبان را بیاموزد. چه هدیه ای بهتر از این! در خانه به همان زبانی که بر آنها تسلط دارید، صحبت کنید، اما اطمینان حاصل کنید که فرزندانتان هر دو (یا هر سه یا چهار) زبان را بطور مکرر و در فواصل مختلف می شنود و مورد استفاده قرار می دهد. برای فرزندان خود فرصتی را ایجاد کنید تا از تمام زبان هایی که می شنوند استفاده کنند. کتاب هایی را برای فرزندان خود بخوانید که به زبان هایی که می خواهید بیاموزند نوشته شده باشند.
 
 
 
 
با همه فرزندان خود به یک صورت صحبت کنید، به عنوان مثال، با فرزند بزرگ تر خود به یک زبان صحبت نکنید و با دیگر فرزندانتان به زبان دیگر
 
 
زبان با احساسات گره خورده است، و اگر فرزندان خود را با زبان های مختلف خطاب قرار دهید، ممکن است برخی از فرزندانتان احساس کنند که بینشان فرق می گذارید و همین امر به نوبه خود ممکن است بر رفتار آنها تأثیر منفی ای بگذارداگر فرزندانتان کمتر از 6 سال سن دارند، از تغییر ناگهانی در نحوه صحبت با آنها خودداری نمایید. اگر با کودکانتان فقط به زبان انگلیسی صحبت کرده اید، ناگهان از زبان فرانسوی برای برقراری ارتباط با آنها استفاده نکنید. زیرا بسیاری، از «متخصصان» (به عنوان مثال پزشکان، معلمان) به شما می گویند که نباید این کار را انجام دهید.
 
 
 
 
 
 

تحقیقات انجام شده در صحبت کردن به دوزبان کودکان

علاوه بر این تحقیقات نشان داده اند که دو زبانه شدن کودک، به طور همزمان یا متوالی، به طور کلی برای کودکان مبتلا به اختلالات زبان مضر نیست. کودکان مبتلا به SLI (اختلالات خاص زبانی) می توانند دو یا چند زبان را همانند کودکان عادی و با همان سرعت فرا گیرند. البته هر مشکلی که در زبان مادرزادیشان تجربه می کنند، در زبان های دیگر نیز وجود خواهد داشت، اما بیشتر نخواهد شد. مهم این است که مراقب نحوه برقراری ارتباط با کودکانی که دارای چالش های زبانی هستند و به هر دو زبان صحبت می کنند باشید و از راهبردهای توصیه شده پاتولوژیست گفتارشناس و مهارت هایی که او به شما توصیه می کند استفاده نمایید.