رشد زبان کودکان در گفتاردرمانی

۱. مراحل رشد زبان کودکان در گفتاردرمانی از 0 تا 5 سالگی

۲. مراحل رشد شنوایی در گفتاردرمانی کودکان

۳. رشد شنوایی در زمان تولد

۴. رشد شنوایی در 0-3 ماه

۵. رشد شنوایی در 6-4 ماه

۶. رشد شنوایی در 12-7 ماه

۷. رشد شنوایی در 1 تا 2 سالگی

۸. رشد شنوایی در 2-3 سالگی

۹. رشد شنوایی در 3-4 سالگی

۱۰. رشد شنوایی در 4-5 سالگی

۱۱. مراحل رشد زبان بیان در گفتاردرمانی کودکان

۱۲. رشد زبان بیان در زمان تولد

۱۳. رشد زبان بیان در 0-3 ماه

۱۴. رشد زبان بیان در 6-4 ماه

۱۵. رشد زبان بیان در 12-7 ماه

۱۶. رشد زبان بیان در 1 تا 2 سالگی

۱۷. رشد زبان بیان در 2-3 سالگی

۱۸. رشد زبان بیان در 3-4 سالگی

۱۹. رشد زبان بیان در 4-5 سالگی

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

مراحل رشد زبان کودکان در گفتاردرمانی از 0 تا 5 سالگی

 
مراحل رشد زبان کودکان در گفتاردرمانی شامل دو بخش است. رشد شنوایی که شامل یادگیری گوش دادن و درک زبان است و همچنین رشد زبان بیان که شامل یادگیری صحبت کردن و استفاده از زبان می باشد.
 
 
 
 
 

مراحل رشد شنوایی در گفتاردرمانی کودکان

 

رشد شنوایی در زمان تولد

 
یادگیری زبان از بدو تولد شروع می شود. حتی نوزادان تازه متولد شد نیز از صداهای موجود در محیط را می شنود. کودک تازه متولد شده به صحبت کردن افرادی که در نزدیکی او هستند گوش می دهد و در صورتی که صدای گریه یا صدای غیرمنتظره ای بشنوند، گریه می کنند. صداهای بلند آنها را بیدار می کنند و به صداهای جدید، پاسخی نمی دهند و ساکت می مانند.
 
 
 
 
 

رشد شنوایی در 0-3 ماه

 
به طرز حیرت انگیزی، بین 0 تا 3 ماهگی نوزادان یاد می گیرند هنگام صحبت کردن به شما نگاه کنند و وقتی صدای شما را می شنوند لبخند بزنند. در حقیقت، به نظر می رسد آنها صدای آشنای شما را تشخیص می دهند و  اگر صدای گریه بشنود ساکت می شود. نوزادان زیر سه ماه نیز فعالیت خود را متوقف کرده و از صدای ناآشنا را از نزدیک مشاهده می کنند. آنها غالباً صدای آرامش بخش آشنا را تشخیص می دهند و به آن پاسخ می دهند.
 
 
 
 
 

رشد شنوایی در 6-4 ماه

 
نوزادان بین 4 تا 6 ماهگی، به کلمه «نه» پاسخ می دهند. آنها همچنین به تغییر در تن صدای شما و تغییر در بخش های گفتار شما نیز پاسخ می دهد. به عنوان مثال، آنها می توانند مجذوب اسباب بازی ها و اشیایی شوند که صداها ایجاد می کنند، از موسیقی و ریتم لذت می برند و علاقمند هستند تا منشأ انواع صداهای جدید مانند توستر، پرندگان یا صدای ماشین ها و... را نگاه کنند تا پیدا کنند.
 
 
 
 
 

رشد شنوایی در 12-7 ماه

 
این بازه زمانی بسیار مهیج و سرگرم کننده است زیرا کودک در این بازه زمانی وقتی صحبت میکنیم به وضوح گوش می دهد، و هنگامی که نام او را صدا می زنیم، صورت خود را می چرخاند و نگاه می کند. سرگرم کننده بازی هایی مانند: «دور و دور باغ» ، «زیرچشمی نگاه کردن» را کشف می کند. آه "،" من می بینم "و" پت کیک "(این بازی های ساده و نمایشنامه های انگشت دارای نام ها و انواع منطقه ای هستند). در این بازه زمانی همچنین کلمات کلیدی مانند («بابا»، «ماشین»، «چشم»، «تلفن»، «کلید») را می شناسد و درک می کند و به درخواست ها پاسخ درست می دهد «آن را به مادربزرگ بده» و سوالات مثل این.
 
 
 
 

رشد شنوایی در 1 تا 2 سالگی

 
در این سن، فرزند شما هنگام نام بردن اشیاء، آنها را در تصاویر کتاب به شما نشان خواهد داد و همچنین می تواند قسمت هایی از بدن که از او پرسیده می شود اشاره کند مانند: بینی، چشم ها، شکم. او همچنین می تواند دستورات ساده را انجام دهد «اتوبوس بکش!»، «دست نزنید ؛ داغ است!» و سؤالات ساده را درک کند «اسم حیوان دست آموز چیست؟»، «در کیف شما چه چیزی» هست؟ کودک شما اکنون دوست دارد که به داستان های ساده گوش دهد و هنگام خواندن آهنگ از آن لذت می برد. همچنین کودک شما دوست دارد همان داستان، آهنگ یا بازی را بارها تکرار کند.
 
 
 
 

رشد شنوایی در 2-3 سالگی

 
کودک شما تا این سن دستورات دو مرحله ای را درک خواهد کرد «جوراب خود را بگیر و آنها را درون سبد خود قرار بده» و مفاهیم متضاد و یا معانی مانند گرما/سرما، ایستادن/رفتن، خوب/بد را درک خواهد کرد. او به نظر می رسد که وقتی تلفن یا زنگ در خورده می شود، ممکن است هیجان زده شود و یا نشانه هایی از هیجان زدگی داشته باشد، و شما را مجبور به پاسخگویی یا تلاش برای پاسخگویی به خود کند.
 
 
 
 

رشد شنوایی در 3-4 سالگی

 
کودک سه یا چهار ساله شما می فهمد. و سوال می کند، «چه کسی؟»، «چرا؟»، «کجا؟» و می تواند هنگام تماس از اتاق دیگری، صدای شما را بشنوند. این سنی است که ممکن است مشکلات شنوایی آشکار شود. اگر در شنیدن فرزندتان شک دارید، به یک متخصص گفتاردرمانی مراجعه کنید.
 
 
 
 

رشد شنوایی در 4-5 سالگی

 
کودکان در این رده سنی از داستان لذت می برند و می توانند به سؤالات ساده درباره آنها پاسخ دهند. او تقریباً هر آنچه را که گفته می شود در خانه یا مهد کودک یا مهد کودک می شنود و می فهمد.
شما در توانایی فرزند خود در گوش دادن صحیح تمام وقت نباید شک و تردید داشته باشد. اگر در شنیدن فرزندتان شک دارید، اگر در مورد درک زبان شک دارید، به یک متخصص گفتاردرمانی مراجعه کنید.
 
 
 
 

مراحل رشد زبان بیان در گفتاردرمانی کودکان

 

رشد زبان بیان در زمان تولد

 
نوزادان تازه متولد شده صداهایی را ایجاد می کنند که به دیگران اجازه می دهد احساس لذت یا درد را تجربه کنند.
 
 
 
 
 

رشد زبان بیان در 0-3 ماه

 
کودک شما هنگامی که او را نگاه می کنید به شما لبخند می زند. وقتی شما صدایی را تولید می کنید، او یا همان صدا را خیلی تکرار می کند گریه می کند "متفاوت". یعنی کودک برای موقعیت های مختلف از گریه های مختلف استفاده می کند. به عنوان مثال، یک فریاد می گوید «من گرسنه ام» و دیگری می گوید «من درد دارم».
 
 
 
 
 

رشد زبان بیان در 6-4 ماه

 
وقتی که شما با کودک خود بازی می کنید یا وقتی کودک مشغول شادی و خوشحالی خود هست صدای اصطلاحاً زوزه بازی آوازی در می آورد
در این سن قان و غون های زیادی می کند به طوری که به نظر می رسد که کودک شما در حال صحبت کردن است. این غان و غون که شبیه گفتار است شامل صدا های زیادی است با دو لب هست از جمله  «p»، «b»، «w»، «m». کودک شما با تولید این صدا ها یا حرکات می خواهد بگوید که چیزی می خواهد یا از شما می خواهد که کاری برای اون انجام دهید. او می تواند به درستی صداهایی بسیار "فوری" ایجاد کند تا شما را به سمت عملی سوق دهد
 
 
 
 
 

رشد زبان بیان در 12-7 ماه

 
صدای بچگی کودک شما تغییر می کند. دلیل این امر این است که اکنون بیشتر صامت ها و همچنین صداهای بلند و کوتاه را یادگرفته است. او برای جلب توجه شما و نگه داشتن آن از گفتار و یا اصوات دیگر (یعنی غیر از گریه) استفاده می کند. و اولین کلمات کودک شما که احتمالاً خیلی هم واضح گفته نمی شود، ظاهر شده است! (ما ما، به به، نه نه و ...)
 
 
 
 
 

رشد زبان بیان در 1 تا 2 سالگی

 
حالا با گذشت هر ماه کودک شما کلمات بیشتری می تواند بگوید. او حتی می خواهد سؤالات دو کلمه ای مانند «توپ کجاست؟»، «آن چیست؟»، بپرسد. همچنین با ترکیب دو کلمه به ساخت انواع جمله های مرحله 1 («ما ما بده»، «بیشتر فشار»)می پردازد. با استفاده از صامت های اولیه وضوح کلمات بیشتر می شوند.
 
 
 
 
 

رشد زبان بیان در 2-3 سالگی

 
در دو یا سه سالگی واژگان کودک شما بسیار زیاد می شود. به نظر می رسد او تقریباً برای همه چیز کلمه ای دارد. گفتارها معمولاً یک، دو یا سه کلمه هستند و اعضای خانواده معمولاً می توانند آنها را درک کنند.
کودک نوپای شما ممکن است با نامگذاری آن ("فیل") یا یکی از ویژگیهای آن ("بزرگ!") یا با اظهار نظر ("وای!") شما را به سمت چیز مورد نظر ببرد یا توجه شما را به چیزی مورد نظر خود جلب کند.
 
 
 
 
 

رشد زبان بیان در 3-4 سالگی

 
جملات طولانی تر می شوند زیرا کودک شما می تواند چهار یا چند کلمه را با هم ترکیب کند. وی در مورد اتفاقاتی که در بیرون خانه اتفاق افتاده است، صحبت می کند و علاقه دارد در مورد پیش دبستانی، دوستان، مسافرت ها و تجربیات جالب صحبت کند. گفتار کودک شما معمولاً روان و واضح است و "افراد دیگر" می توانند درک کنند که فرزند شما بیشتر اوقات چه می گوید.
 
 
 
 

رشد زبان بیان در 4-5 سالگی

 
کودک شما واضح و روان با صدایی قابل شنیدن صحبت می کند. او می تواند جملات طولانی و مفصلی بسازد («ما به باغ وحش رفتیم اما باید زود به خانه بیاییم زیرا مریم حال خوبی ندارد»؛ «من می خواهم اسبی مثل مجید داشته باشم، و پدرم وقتی می گوید او را خریداری خواهم کرد»).
او می تواند یک داستان تخیلی طولانی را با استفاده از دستور زبان «بزرگسالان» که مرتبط با موضوع است، بگوید.
اکثر صداها به درستی تلفظ می شوند، اگرچه ممکن است در سن 4 یا 5 سالگی هنوز با «r»، «v» و «th» مشکل داشته باشد. همچنین کودک شما می تواند به راحتی با بزرگسالان آشنا و با سایر کودکان ارتباط برقرار کند.
 
کودک شما ممکن است داستانهای بلند و خارق العاده، چشمگیر، مبتکرانه، بگوید و وقتی در کنار هم هستید با افراد غریبه مکالمه کند.