گفتاردرمانی اختلال پردازش شنیداری در کودکان مدرسه رو

1. علائم مشکلات پردازش شنیداری در گفتاردرمانی

2. اثرات مشکلات پردازش شنیداری از نظر گفتاردرمانی

 

 

 

پردازش شنیداری توانایی و کارآمدی دستگاه عصبی مرکزی در استفاده از اطلاعات شنیداری است. اختلال پردازش شنیداری در دریافت پیام شفاهی، معنا، مفهوم پیام، تعبیر و تفسیر آن می باشد. در برخی کودکان مدرسه رو، شکایت مادر مبنی بر این است:

 
 
«کودکم متوجه آنچه که می گویم نمی شود» و یا «در کلاس متوجه آنچه که معلم می گوید نمی شود». و یا «هر چیزی را باید برایش دو یا سه بار تکرار کنم» و «مدام از من می پرسد چی گفتی؟»
 
 
اگر با کودکتان چنین مشکلاتی دارید که دلیلش برای شما مشخص نیست، باید بدانید که یکی از علل این نشانه ها، مشکلات پردازش شنیداری است که در کودکان مدرسه رو که به مراکز گفتاردرمانی مراجعه کرده اند، دیده می شود و مورد غفلت قرار می گرد و یا با مشکلات یادگیری کودک اشتباه گرفته می شود و ما تصور می کند که کودک در یاد گرفتن مطالب دچار مشکل است. البته باید ذکر کنیم برخی از مشکلات دیگر هم ممکن است وجود داشته باشند که این علائم در آنها دیده شود. این مشکلات عبارتند از مشکلات توجهی و یا اختلال ADHD و یا اختلالات یادگیری و اختلالات خواندن و نوشتن که این مشکلات می توانند همزمان با هم رخ دهند و کودک هر دو مشکل را با هم داشته باشد که برای بررسی بیشتر باید از متخصص گفتادرمانی و متخصص روانپزشک جهت تشخیص برای اختلال ADHD  کمک گرفت. 
از نظر متخصصین گفتاردرمانی علائم کودکی که دچار اختلال پردازش شنیداری است در زیر آورده شده است. در صورتی کودک شما علائم زیر را داراست، حتماً برای بررسی بیشتر باید به گفتادرمانگر مراجعه کنید و در صورت نیاز  گفتاردرمانگر جهت ارزیابی دقیق تر و بهتر کودک را به شنوایی سنج ارجاع می دهد.
 
 
 
 

علائم مشکلات پردازش شنیداری در گفتاردرمانی

علائم مشکلات پردازش شنیداری از نظر گفتاردرمانی عبارت است از:
1. ضعیف بودن مهارت های گوش دادن
2. اشکال در یادگیری از طریق حس شنیداری
3. اشکال در دنبال کردن دستورات شنیداری یعنی کودک نمی تواند به درستی دستورات شما را متوجه شود
4. زمانی که در محیط صداهای دیگری مانند نویز وجود داشته باشد کودک در درک گفتار شما دچار مشکل می شود
5. درک ناقص گفته های دیگران
6. تکرار پرسش چی گفتی؟
7. تقاضای تکرار گفتار
8. ضعیف بودن توجه شنیداری و ناتوانی در تمرکز روی اطلاعات شنیداری
9. احساس خستگی در طی گوش دادن های طولانی
10. تاخیر در پاسخگویی یا کن بودن سرعت پاسخگویی به محکرات کلامی
11. حساس بودن به سرو صداهای بلند و حساس بودن نسبت به سرو صداها
12. اشکال در درک سریع گفتار
13. مشکلات در خواندن و نوشتن و هجی کردن
14. زمانی که فرد در کلاس بی توجهی میکند
15. زمانی فرزند شما از طریق شنیداری یاد میگیرد اما از طریق دیدن بهتر یاد می گیرد
16. زمانی در دیکته نویسی دچار مشکل دارد
17. زمانی که کلمات را اشتباه متوجه می شود
18. ارگ داستان را با صدای بلند بخوانید در درک آ« دچار مشکل می شود
19. زمانی که یادداشت برداری های او در کلاس مبهم و نامفهوم است
20. زمانی که تمایلی به شرکت کردن در بحث های کلاسی نداشته باشد
 
بیشترین شکایت والدین در زمانی که کودک با این مشکلات به مراکز گفتاردرمانی مراجعه کرده اند، این است که فرزندشان پیام ها و گفته های دیگران را به سختی و یا شاید اصلاً متوجه نمی شود و وارد گفتگو با هم سن و سال های خود نمی شوند، زیرا باز ی ها و گفته های دوستان خود را متوجه نمی شوند. کلاس های پر سر و صدا فرزندشان را کلافه می کند و او تمایلی به حضور در کلاس ندارد. به راحتی حواسش پرت می شود و برای انجام تکالیفی که معلم سر کلاس می دهد دچار آشفتگی می شود.
 
 
 
 

اثرات مشکلات پردازش شنیداری از نظر گفتاردرمانی

اثراتی که این مشکل در صورتی که تشخیص داده نشود این است که فرزند شما اعتماد به نفسش پایین می آید و تمایلی به ارتباط با دوستان خود ندارد و اگر مشکلی در کلاس داشته باشد، از ترس اینکه مبادا اشتباه باشد و یا به او برچسب زده شود آن را بیان نمی کند و باعث ضعف در مسایل تحصیلی او خواهد شد و در نتیجه فرزند شما دچار ناکامی در یادگیری و سرخوردگی خواهد شد.
 
توصیه ما به شما این است که اگر علائم این چنینی در فرزند خود مشاهده می کنید و الان در منزل با او در یادگرفتن درس ها دچار مشکل هستید، حتماً از یک گفتادرمانگر مشورت بگیرید تا فرزند شما مورد ارزیابی قرار بگیرد و در صورت تشخیص این مشکل هر چه سریعتر نسبت به مداخلات زود هنگام اقدام کنید.
در مرکز گفتاردرمانی آریان این فرصت برای شما فراهم آمده که در صورت نگرانی بابت این مشکل با گفتاردرمانگر مرکز هم به صورت حضوری و هم آنلاین ارتباط برقرار کنید و مشکل فرزندتان را در میان بگذارید تا از پیامدهای این اختلال در آینده جلوگیری به عمل بیاید. برای هماهنگ کردن جلسه ارزیابی با این شماره مرکز گفتاردرمانی آریان تماس حاصل فرمایید.
 
 

 

 

 

مقالات پیشنهادی: