گفتاردرمانی کودکان دارای تأخیر در گفتار

 
 
 
 

کودک من هنوز صحبت نمی کند؟

از نظر متخصصین گفتاردرمانی کودکان از حدود 9 تا 12 ماهگی (یک سالگی) اولین کلمات را بیان می کنند و تا 18 ماهگی تعداد کلمات آنها افزایش پیدا می کند و از 18 ماهگی به بعد کودک ترکیب کردن کلمات را شروع می کند و تعداد واژه های او نیز افزایش می یابد و در دوسالگی شروع به بیان جملات دو کلمه ای می کند و بعد از این سن، تعداد واژه ها و جمله سازی های کودک آغاز می گردد. اگر کودک بالای یکسال هست و هنوز صحبت نمی کند و هیچ کلمه ای بیان نمی کند باید مورد ارزیابی قرار بگیرد.
گاهی اوقات ما به دلیل صحبت های غیر علمی اطرافیان مبنی بر اینکه «منم اینجوری بودم» و یا «منم تا 5 سالگی حرف نمی زدم» و یا «بزرگتر بشه خودش حرف می زنه» و یا سخت نگیر بچه است»، ارجاع به گفتادرمانی کودکان را عقب می اندازیم و باعث عواقب جبران ناپذیری در آینده کلامی کودکمان می شویم. اگرچه در برخی موارد کودکی در اطرافیان شما وجود دارد که در همین سن بوده و نمی توانسته صحبت کند و  بعد از مدتی شروع به صحبت کردن نموده اما باید بدانیم.
 
 
 
همه کودکان ویژگی های منحصر به فردی دارند و شرایط هر کودک با کودک دیگر و محیط آنها با یکدیکر متفاوت است
 
کودک شما ممکن است مسائل و مشکلات همراهی داشته باشد که نیاز به ارزیابی گفتاردرمانی و بررسی کودکتان را ضروری می کند و همین باعث می شود نسبت به شرایط کلامی کودکمان حساس تر باشیم و نسبت به مراجعه زود هنگام اقدام کنیم.
 
 
 

علت های حرف نزدن کودکان از نظر گفتاردرمانی

 حرف نزدن کودکان علل متفاوتی دارد که از یک تأخیر ساده تا یک اختلال زبانی جدی می تواند گسترده شود. بنابراین اگر بخواهیم بدانیم کودک ما در کجای این طیف قرار دارد حتماً باید به متخصص گفتاردرمانی کودکان مراجعه کنیم. در بسیاری از موارد مشاوره با یک گفتاردرمانگر کودکان می تواند راه حل هایی را جهت تسریع در روند پیشرفت گفتاری کودک به ما بدهد و یا می تواند روش هایی را جهت تغییر رفتارهای ما نسبت به کودک ارائه دهد که باعث تغییر در رفتار کلامی کودکمان نیز خواهد شد و حتی ممکن است نیاز به حضور در جلسات گفتاردرمانی نباشد، چون برخی از کودکان تنها سرعت رشد کلامی کندتری دارند و با گذر زمان و رعایت برخی موارد و تغییر برخی از سبک های تعاملی بین مادر و کودک این تأخیر در رشد برطرف می شود و کودک به گفتار مناسب سن دست پیدا می کند.
در برخی کودکان روند رشد مغزی آنها طبیعی است و ممکن است برخی عوامل ژنتیکی و محیطی باعث دیر حرف زدن کودک شده و این عقب افتادن از حرف زدن با راههای مختلف قابل جبران می باشد، اما حتماً باید توسط گفتاردرمانگر ارزیابی شود. از طرفی هم ممکن است حرف نزدن کودک ما یک مشکل جدی باشد که همراه با اختلالاتی مانند کم شنوایی و یا مشکلات ذهنی و یا حسی و مشکلات توجهی و.... یا مشکلاتی ارتباطی جدی مانند اوتیسم باشد، که نیاز به مداخله زود هنگام دارد و گذر زمان نه تنها کمکی به حرف زدن کودک نمی کند بلکه زمان طلایی کودک را نیز از بین می برد و با مداخلات دیر هنگام تغییرات و پیشرفت های کودک محدود خواهد شد.
قابل ذکر است که کودکی که 3 ساله است و هنوز کلمه ای نمی گوید، تاخیر در گفتار محسوب نمی شود و حتماً باید برای بررسی به گفتادرمانی مراجعه کنید. چرا که برخی از کودکان که توسط گفتاردرمانگر دیر گفتار تشخیص داده می شوند تا سن 3 سالگی تاخیر را جبران می کنند و بعد از این سن، کودکان تاخیر در گفتار محسوب نمی شوند و حتماً باید از مداخلات گفتاردرمانی بهره ببرند. بنابراین توصیه ما به شما این است که در صورتی که احساس می کنید کودک شما مناسب سن خودش حرف نمی زند و یا اصلاً حرف نمی زند در اولین فرصت با یک گفتاردرمانگر مشورت کنید.
 
 
 
ما در کلینیک گفتاردرمانی آریان این شرایط را برای شما فراهم کرده ایم که حتی اگر به دلیل شرایط کرونا نگرانی برای حضور در مرکز دارید، می توانید به صورت تلفنی و یا به صورت گفتاردرمانی آنلاین مشاروه دریافت کنید تا نگرانی شما را نسبت به گفتار کودکتان مورد ارزیابی قرار داده و راه حل های مناسب را جهت بهبود کلام کودکتان ارائه دهیم.
در مرکز گفتاردرمانی آریان این شرایط نیز فراهم شده است که در ابتدا یک فرم ارزیابی اولیه خدمت شما ارسال می شود و بعد از تکمیل فرم و ارسال آن در صورت نیاز و بررسی شرایط کودکتان با شما تماس گرفته خواهد شد و در اولین فرصت با توجه به تمایل شما جلسه ارزیابی به صورت حضوری و یا به صورت تلفنی و گفتاردرمانی آنلاین برای شما هماهنگ خواهد شد. جهت ارتباط با مرکز و هماهنگی جهت ارسال فرم با ما تماس حاصل فرمایید.